2011. május 28., szombat
"Tinik kedvence"
Hallom ezt mostanában egyre gyakrabban, amikor lenézően emlegetik SP-t és a többieket, mintha a minőség ennek a nemzedéknek nem lenne fontos, mintha nekik mindegy lenne. És lehet, hogy nem is fontos, lehet, hogy mindegy. Lehet, hogy manapság elég, ha valaki sármos, szépen mosolyog és ujjaival fel tudja mutatni a "V" jelet (vagy értik, mit jelent, vagy nem, de manapság nyilván nem is fontos). Csak jelzem, hogy amikor mi voltunk tinik, a hatvanas években, a kedvenceink Elvis Presley, a Beatles, és a Rolling Stones voltak. Meg is látszik rajtunk, mondhatnám némi önelégültséggel...
2011. május 22., vasárnap
Szüleink
Kíváncsiak vagyunk? Valóban ismerni akarjuk őket? Nem csak ímmel-ámmal? Nem úgy van az, hogy éppen elég az, amit tudunk róluk? Apa kedvenc dala a Strangers in the Night volt, ezt dúdolta gyakran, és amikor csak ideje engedte, meghallgatta lemezen is. Soha nem mondta, hogy miért, én meg nem kérdeztem. Sokat mesélt Párizsról, igen, jártam ott egyszer, ennyit mesélt, semmi többet. Mindig azt hittem, hogy apa igazán szereti anyámat, meg
azt is akartam hinni. És biztosan szerette is, de hát olyan sokféleképpen lehet szeretni valakit. Aztán apa a halála előtt elmesélte azt a történetet. Hogy miért is szereti Párizst.
Részlet az Idegeim története című könyvből
2011. május 21., szombat
Volt egyszer egy televízió
2011. május 6., péntek
Diplomáciai körök - 3
Még a kilencvenes évek végén parlamenti küldöttség érkezett angliai tanulmányútra. Miután nyelvtudásuk a csekélynél is kevesebb volt és saját bevallásuk szerint még az amúgyis semmitmondó társalgási szintet sem érte el, külön kérték, hogy már a repülőgép ajtajában várja őket egy magyar diplomata, aki átsegíti őket az első nehézségeken. Hatan jöttek, az útlevélkezelő pultig nagyokat nevettek, viccelődtek, megjegyzéseket tettek az angol nőkre. A pulthoz érve aztán kezükbe adtam a Leszállási Kártyákat,kértem, töltsék ki a rovatokat.
-Képviselők vagyunk, nekünk ez nem kötelező – mondta a delegáció vezetője, egy magas, testes férfi és egyetértést várva nézett társaira.
-Nem töltünk ki semmiféle nyomtatványt – értettek egyet a többiek.
-Márpedig ez mindenkire nézve kötelező – mondtam.
Némi csend következett, amit beleegyezés követett.
A férfiak hosszasan tanulmányozták a rovatokat, ám a segítségem nélkül nem boldogultak. Nagy keservesen átjutottak a neveken, címeken, a szálloda címét egy összegungyurgatott kis papírról bekönyvelték, ám az angliai utazás célja már megoldhatatlan feladatnak bizonyult.
-Ide meg mit írjunk? – kérdezte tőlem a delegáció vezetője. – Te vagy a diplomata, neked kell tudnod.
-Az a kérdés, miért jöttetek? – kérdeztem vissza.
-Nyelvtanfolyam – hazudta az egyik képviselő. –Azt mégse írhatjuk be, hogy turisztikázunk.
-Tanulmányozzuk a brit parlament mukáját, az jó?
-Az jó – adtam meg magam.
-Na, és van itt még egy rovat – jelezte egy alapcsony termetű, fiatal képviselő. – Azt írja: sex. Ide mit írjunk?
Mindenki rám nézett. Hiába, kényes ponthoz érkeztünk.
-Hát ide azt kell beírni, hogy egy héten ki hányszor.
-De ehhez meg mi közük? – háborodott fel a delegáció vezetője.
-Ezek az angolok mind ilyenek. Perverzek – szögezte le a kis alacsony.
-Rendben, beírjuk – döntött a delegációvezető. – De azt egyeztessük, hogy csak az otthoniakat, vagy a vendégszerepléseket is?
Jót nevettek.
-Még szerencse, Gyurikám, hogy velünk vagy – mondták, azután elindultunk együtt, további kalandok felé.
2011. május 4., szerda
Diplomáciai körök - 2
Sokak szerint a brit repülőtereken és a kikötőkben dolgozó Bevándorlási Tisztviselők (Immigration Officer) a legellenszenvesebb és legmerevebb fickók (és lányok) Nagy-Britanniában. Tény, hogy hatalmuk végtelen és megfellebbezhetetlen. Ha ők azt állítják, hogy az utas nem léphet be az országba, akkor ezt semmiféle nagykövetségi érvelés vagy könyörgés meg nem változtathatja. Londoni éveim során természetesen nagyon sok alkalommal tapasztalhattam, hogy ezek az emberek igen képzettek, majdnem tökéletesen biztonsággal szűrik ki azokat az érkező utasokat, akik csakugyan különböző hátsó szándékokkal érkeznek, ugyanakkor hajlamosak arra is, hogy olykor humorosan fogják fel munkájukat.
Egy alkalommal a nagykövet engem küldött ki a repülőtérre, hogy fogadjam a miniszteri beosztásából éppen felmentett Bokros Lajost, akit egy előadásra hívtak meg egy angol egyetemre. Diplomáciai igazolványommal többnyire a repülőgép ajtajában fogadtam az érkezőket, onnan kísértem át őket a hatalmas repülőtér tekervényes folyosóin a rettegett Bevándorlási Tisztviselők pultjaihoz. Amikor Bokros került sorra, a Tisztviselő, egy középkorú, karvalyorrú férfi alaposan, sőt, némi gyanakvással böngészte át az útlevelet és az úgynevezett Leszállókártyát, aminek számtalan rovatát mindig pontosan kellett kitölteni.
-Nem írta be a munkahelyét – jegyezte meg a férfi Bokrosra nézve. Tudtam, hogy ez végzetes lehet és éppen megszólalni készültem, Bokros azonban megelőzött.
-Munkanélküli vagyok – felelte angolul.
A karvalyorrú rám pillantott.
-Így, sajnos, nem engedhetem be az országba…- mondta. Azt ugyan nem értette, miért fogad egy nagykövetségi diplomata egy egyszerű munkanélkülit, ezért megkérdezte.
-Mi volt a korábbi munkahelye?
-Miniszter voltam – mondta Bokros szemrebbenés nélkül.
-Csakugyan? – vonta fel a szemöldökét a tisztviselő. – Éspedig milyen miniszter?
-Pénzügyminiszter. De lemondtam.
-Gratulálok, uram – csapta bele az útlevélbe jókedvűen a “Beléphet” bélyegzőt a férfi. – Érezze jól magát Nagy-Britanniában.
Aztán Bokrosra nézett és bátorítóan kacsintott egyet.
2011. május 3., kedd
Horn Gyulával Indiában
ugyanaz a szöveg volt írva. Kérem, dudáljon. Ez volt ugyanis az indiai országúti közlekedés alapja. Ha valaki előzni akart, dudált. Ha kanyarodni akart, dudált. Ha nem akart kanyarodni, dudált.