1958, Brüsszel, világkiállítás, magyar pavilon, étterem. Hatalmas világsiker. Paprikás csirke, somlói galuska, Lakatos Sándor és zenekara. A vendégek hosszú sorban kígyóznak. Két híres színész is vár a bejutásra. Alain Delon és Romy Schneider, a kor álompárja. Apám, aki akkor ott volt kormánybiztos, menesztette a teremfőnököt, hogy a világsztárokat engedje előre, ők azonban nem is értették a gesztust.
-Kivárjuk a sorunkat - mondta Delon mosolyogva.
Elvégre nagy embereknél ez így természetes.
2015. május 17., vasárnap
2015. május 14., csütörtök
A kerékpáros és a főszerkesztő
Sejtem, hogy mit élt át Murányi, amikor visszament a Rottenbiller utcába és látta a rendőrautók fényeit. Nyilván tudta, hogy vége. Nyilván tudta, hogy hibázott. Nyilván az ügyvéde tanácsára ment vissza és állt elő ezzel a mesével. Akkor már nem volt más megoldás. Ám igazából akkor hibázott, amikor a baleset napján nem állt elő ezzel a lemondással. Mire várt? Nem könnyű. Csak azt gondoljuk, hogy ez olyan könnyű. Tudjuk mindnyájan, hogy a közlekedésben egyetlen pillanat élet és halál között dönthet. Egy rossz kormánymozdulat, egy felelőtlenül, de lelkileg indokolható ital minden következő napot és évet megváltoztat, aki volt már részese ilyen szörnyű élménynek, az tudja. A főszerkesztőnek azonban még ezen túl is sajátos felelőssége van. Az igazság kiderítése. Ezért neki, Murányi Marcellnek a baleset éjszakáján kellett volna beismernie azt, amit tett, vagyis a cserbenhagyást, ezzel mutatva példát azoknak, akikről ír. Így túl kevés és túl késő. De nagyon sajnálom, hogy így történt.
2015. május 13., szerda
A britek és Európa: az igazság pillanata
Hangsúlyozom: nem Cameron ügye ez Európával, hanem az évtizedek óta fennálló ellentmondás az angolszász és a germán gondolkodás között. A britek régóta harcban állnak a brüsszeli bürokráciával, és ebből soha nem is csináltak titkot, miközben keményen harcoltak saját érdekeik érvényesítéséért. Úgy tűnik, most, Cameron megválasztásával betelt a pohár. Miért finanszírozzák a hazug görög és a korrupt magyar kormányzatokat? Miért értsenek egyet Merkellel, aki a saját bankárait védi? Remélem, hogy kilépnek. És azt is remélem, hogy ez fordulópont lesz az önaltató, álmatag, túlfizetett uniós tisztviselők számára. Bár, alig hiszem.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)