2013. május 24., péntek

Külügyminiszterek és más fontos emberek - II



Cook  
 
A Blair-kormány egyik különös alakja volt Robin Cook külügyminiszter, akit diplomáciai körökben  szakálla és haja színe, heves vérmérséklete és más, viselt dolgai miatt csak „kis vörös kakas”-nak nevezték, miközben mindenki elismerte briliáns szónoki és kiváló elemzőképességét. Házasélete már korábban is zavaros volt, számos kalandját azonban felesége elnézte. Ám 1997 augusztusában a mindig jólértesült News of the World[1] leleplezte, hogy viszonya van titkárnőjével, Gaynor Regannal. Cook mindenféle ostoba magyarázattal állt elő, aminek mélypontja a „sokáig dolgoztunk együtt a lakásomon” változat volt. Londoni kormányzati körökben már azt találgatták, hogy lemondása után ki lesz az új külügyminiszter. Cook nem állt a helyzet magaslatán: szerette volna megmenteni a jövőjét, ezért tagadta a vádakat, és úgy döntött, hogy feleségével Bostonba utazik. Alastair Campbellnek a repülőtéren sikerült telefonon elérnie, hogy lebeszélje erről az ostobaságról és arra kérte, hogy ismerje be, amit tett.
         -Balszerencsés voltál, hogy lebuktál – mondta neki Campbell.
         -Nem. Hülye voltam – felelte Cook.
         Blair azonban nem akart megválni külügyminiszterétől, ezért felszólította, hogy válasszon felesége és Gaynor között, Cook erre észhez tért, beismerte viszonyát a titkárnőjével és megtartotta a hivatalát.
         2003-ban lemondott miniszteri megbízatásáról, mert ellenezte hazája részvételét az iraki háborúban. Utolsó, ilyen minőségében elmondott parlamenti beszéde az igen színvonalas brit törvényhozásban is kiemelkedő volt, és amit Andrew Marr, a BBC főmunkatársa „az évszázad beszédének” nevezett. 2005-ben, nem sokkal a halála előtt Cook cikket jelentetett meg a Guardianban, amiben az Al-Kaida mozgalmat a nyugati hírszerzés termékének nevezte, amelyik a nyolcvanas évektől a CIA irányítása alatt harcolt a szovjet megszállók ellen.
         Nagy tudású, felkészült és széles látókörű politikus volt, aki ugyanakkor szerette szórakoztatni a vendégeit. Én két alkalommal is találkoztam vele, a Londonba látogató magyar külügyminiszterek társaságában, amikoris, mint  magasrangú vendégek számára általában, a híres Marlborough House-ban adott ebédet. Ez a  szerényen „ház”-nak nevezett Palota London királyi negyedében, a világ egyik legismertebb útvonalán a The Mall sugárúton áll.  A The Mall a Buckingham Palotát és a Trafalgar Square-t összekötő széles sugárút. Itt hajt végig a királynő aranyhintaján, lovas testőrei kíséretében, amikor megnyitja  a Parlament új ülésszakát. A The Mall-on rengeteg nagyszerű épület és műemlék található. Itt áll többek között Károly herceg otthona, a Clarence House, a Christopher Wren által tervezett Marlborough House és a St James's Palace, amely VIII. Henrik lakhelye volt. A The Mall-ról az Admiralty Arch vezet át a Trafalgar Sqare-re. Amikor a magyar delegáció tagjai gépkocsiba ültek és elindultak, kettesben maradtunk a bejárati ajtóban Cook-kal. Tiszta, tavaszi délután volt, olyan idő, amikor az angolok már a parkokban üldögélnek, és élvezik a bágyadt, de a nyár ígéretét hotdozó napfényt.
         -Van autója? – kérdezte Cook.
         -Nincs – feleltem.
         -Merre megy?
         -Vissza a követségre, az Eaton Place-re.
         -Badarság – legyintett a külügyminiszter – inkább sétáljon egyet. Délután már nem lehet rendesen hivatali munkát végezni. Séta, egy sör, ez az igazi élet. Én magam is azt teszem. Imádom ezt a várost ilyenkor.


[1] Amelyiknek viharos utóéletéről is lesz még szó.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése